Turizm Sektörüyle Telekonferans Sistemiyle Toplantı

Yazar: ugm5p

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; Turizm Sektörüyle Telekonferans Sistemiyle Bir Toplantı Gerçekleştirdi
İl Müdürü Mehmet Tanır toplantı açılışında; sektör temsilcilerini bakanlığın turizm sektörüne yaptığı destek ile merak ettikleri konularda bilgilendirdi.

Toplantıda coronovirüs sonrası Afyonkarahisar’da alınacak tedbirler de görüşüldü.

 

Sektör temsilcileriyle yapılan görüşmede öne çıkan görüş ve öneriler:

– Çalışan personellerinden şartlara uygun olan personeller için kısa çalışma ödeneği desteğini almaya başladıkları belirtildi.

– Sertifikasyon uygulamasının çok yararlı olacağı, personellerinin bu konuda eğitilmesi talep edildi.

– Otellerin hizmete açılması sürecinde; kıyı turizmin daha şanslı olduğu, termal tesislerin bu konuda daha mağdur olduğu ve termal havuzlar açılmazsa bir anlamın olmayacağı bu süreci daha zor atlatılacağı belirtildi.

– Temmuz-Ağustos ayında gurbetçi gelirse iç piyasa hareketlenebilir.

– Termal otellerin hizmete açılabilmesi ve hijyen konusunda; Afyonkarahisar, Sandıklı ve Gazlıgöl ortak bir yapı kurmalı.

– Çalışanların da virüsle ilgili büyük korkular yaşadığını ve daha iyi hizmet verebilmesi için psikolojik destek verilmeli.

– Personel maskeli, resepsiyon maskeli, tulumları giyilmiş, valizler steril ediliyor. Böyle bir ortama niye girilsin. Turist gergin bir ortama gelmemeli.

– Yaşam normale dönmeden otelleri açılmamalı.

– Sağlık Müdürlüğünden virüs ve korunma yollarına ilişkin eğitim talep edilebilir, eğitim zorunlu olmalı ve sonucunda katılanlara belge verilmelidir. Zafer Kalkınma Ajansına eğitim projesi sunulabilmeli.

– Tesislerde yarım kapasite ile odaların bir gün steril edilerek bekletilmesi ile termal su hizmeti verilmesi avantaj sağlayabilir.

– Termal sektöründe bir çok alanda önde olmamız dolayısıyla bizim atacağımız adımlar sektöre rehberlik olacaktır.

– Termal su kullanım bedeli ile Haziran ayında verilecek ödemeler uzatılmalı; (Bu talep Valilik İl Özel İdaresi tarafından dikkate alınarak Haziran ayı ödemeleri 6 ay ertelenmiştir.)

– En önemlisi olan hijyen sorunlarımıza çözüm ve Kültür ve Turizm Bakanlığı destek bekliyoruz.

– Halkın gidebileceği tesisler onaylı olmalı.