Üniversiteler

AFYONKARAHİSAR SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ

18 Mayıs 2018 tarihinde kurulan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) özelinde yerel halkın yanı sıra yurt içinden ve dışından gelen bireylere de yüksek nitelikte ve kapasitede sağlık hizmeti sunan “sağlık temalı” bir üniversitedir. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) 4 fakülte (Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri), 3 sağlık hizmetleri MYO (Atatürk, Şuhut, Bolvadin), 1 enstitü (AFSÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü) ve üçüncü basamak resmi sağlık kurumu niteliğindeki, Afyonkarahisar’ın “Sağlık Turizmi Yetki Belgeli” tek kamu üniversitesi sağlık tesisi olan Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFSÜ Hastanesi) ile hizmet yermektedir.

Termal tedavi ve rehabilitasyon havuzları bulunan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Hastanesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniğinde, alanında uzman öğretim üyeleri, fizyoterapistler ve fizik tedavi teknikerleri eşliğinde felçli, ortopedik ameliyat geçirmiş ve yoğun rehabilitasyon gerektiren hastalar, termal kaynakların tedavi edici etkilerinden, hidroterapi ve diğer uygulamalar ile tedavi sağlanmaktadır.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ), Afyonkarahisar’ın turizm potansiyeline sadece Termal Sağlık Turizmi bakımından değil, diğer Sağlık Turizmi çeşitleri olan “İleri Yaş ve Engelli Turizmi” ile “Medikal Turizm” konularında da hem donanımlı hekim ve akademisyenleriyle hem de bu alanlarda öğrenci yetiştirerek ve sağlık hizmeti vererek katkı sunmaktadır.

AFSÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü ile Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü/Fizyoterapi Programı öğrencileri, kaplıca tedavileri konusunda yetiştirilmekte ve staj yapmaktadır. Sağlık turizmi kapsamında, konaklamak yaşlı bakım merkezlerinde verilen hizmet kalitesinin artırılmasında önemli rolü olan Yaşlı Bakım Teknikerlerinin eğitimi de AFSÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümii/Yaşlı Bakımı Programında verilmektedir. AFSÜ Eczacılık Fakültesi ve Teknoloji Transfer Ofisi (AFSÜ-TTO) ise ulusal cari açığa olumsuz etkisi olan ilaç ve sağlık harcamaları alanında ithalatı azaltıp yerli üretimi teşvik etmeye yönelik çalışmalar yürüterek Afyonkarahisar’ın Medikal Turizm konusunda da öne çıkmasına katkı sağlamaktadır.

http://www.hastane.afsu.edu.tr/

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

Yirmi bir yeni üniversite ile birlikte 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı Kanunla kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde eğitim-öğretim faaliyetlerine 10 Kasım 1992 tarihinde başlanmıştır. Ancak üniversitenin tarihi, o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olarak kurulan Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır. Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulu, 1987 yılında Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Afyonkarahisar İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür. Bu fakülte, kuruluşu sırasında Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi; 12 fakülte, 5 enstitü, 5 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı ve 14 meslek yüksekokulu ile eğitim-öğretime devam etmektedir.

Ahmet Nejdet Sezer Yerleşkesinde; üniversitemizin eğitim birimlerini biraraya toplayan kampus alanında Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Merkez Kütüphane, Rektörlük birimleri, Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Turizm ve Otelcilik Programı Eğitim-Uygulama Merkezi, Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Klinikleri, Vadi Kafe ve öğrenci yemekhanesi faaliyet göstermektedir.

Bununla beraber, üniversitemizin bünyesinde Sandıklı Yunus Emre Yerleşkesi, Bolvadin Kırkgöz Yerleşkesi, Ahmet Karahisari İlahiyat Yerleşkesi bulunmaktadir.

Üniversitemizin kuruluşundan itibaren rektörlük binası olarak kullanılan ve tarihi dokusu korunarak restore edilen bina kültür merkezi olarak hizmet vermektedir. Merkeze Afyonkarahisar’a büyük hizmetleri olan merhum milletvekili M. Rıza Çerçel’in adı verilirken binada bulunan 130 kişilik salona da üniversitenin kuruluşu ile ilgili derneğin başkanı olarak görev alan ve bu konuda önemli hizmetleri bulunan Afyonkarahisar Noteri Ahmet Tunçer’in adı verilmiştir.

Atatürk Kongre Merkezi, 7320 metrekare kapalı alana sahip 3blokğu 3 katlı ve 2 bloğu tek katlı olmak üzere 5 bloktan oluşmuştur. 1000 kişilik ana konferans salonu bulunan merkezde 2 adet toplantı salonu ve 2 adet seminer solunu bulunmaktadır. Kongre Merkezinde ayrıca idari ofisler yönetici odaları ayrı girişleri bulunan vip salonları sahne arkası bay bayan soyunma odaları sanatçı dinlenme odaları çay salonu yemekhane, kafeterya santral odası depo ve dekor odaları mevcuttur.

İbrahim Küçükkurt Kültür Merkezi Konferans salonumuz Güzel Sanatlar Fakültesinin içinde yer almaktadır. 270 kişilik kapasiteye sahiptir.

Üniversitemizin, “Akademik Arşiv Bölümü” ile ilgili linki aşağıda bulabilirsiniz;

açıkerişim.aku.edu.tr

© 2022 Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü