Dünya Rehberler Günü

Yazar: ugm5p

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi Tarafından Düzenlenen Etkinlikte 21 Şubat Dünya Rehberler Günü Kutlandı
Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleşen etkinliğe AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elbeyi Pelit, Turizm Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mustafa Sandıkçı ve Doç. Dr. Özcan Zorlu, İl Kültür ve Turizm Müdür yardımcısı Adalet Atacan ve kurum personeli ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elbeyi Pelit, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tanır ve AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayp Özdemir günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmalarını yaptılar.

İl Müdürü Tanır; “Afyonkarahisar’da ciddi anlamda rehbere ihtiyaç var. Bir rehberin tarihin derinliklerine nüfuz edebilmiş bir ruha sahip, bu vatanın evladı olmanın vermiş olduğu manevi sorumluluğa sahip, aynı zamanda kendisini nitelikli olarak yetiştirebilmiş, araştıran ve gerçekten bu ilin tanıtımında ihtiyaç duyulan özelliklere sahip gerekiyor. Âcizane biz de bir yerlere gidiyoruz. Rehber olmadığı zaman ya da oranın hikâyesi bize anlatılmadığı zaman çok anlamlı gelmiyor. Aslında rehber güven satıyor. Güvenmediği insandan kimse bilgi almak istemez. O güveni oluşturmak çok önemli. Afyonkarahisar’da yaşamış olduğunuzdan dolayı bu avantajı değerlendirmenizi istiyorum” dedi.

Açış konuşmalarının ardından Antalya’da Turist Rehberliği görevinde sürdüren Fatma Selek’in mesleki tecrübelerini öğrencilerle paylaşması ve ardından Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş’ın Fatma Selek’e plaket vermesi ile devam eden etkinlik, tiyatro gösterisi ve kültür turu çekilişi ile sona erdi