Büyük Taarruz Şehitliği

Savaş ve savaş alanlarının farklı etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerden biri de bağımsızlığın elde edilmesi ve yeni bir devletin ortaya çıkışıdır. Büyük Taarruz da bunlardan birisidir.Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş temelinin atıldığı Yunan işgalinin sona erdiği Büyük Taarruz Şehitliği; Afyonkarahisar ilinde Sinanpaşa Ovası’na hakim bir tepe olan Işık (Sarıkız) tepe üzerinde bulunmaktadır. İç Anadolu ve Marmara’dan Ege ve Akdeniz’e gidip gelen araçların görebileceği şekilde inşa edilen Şehitlik ve Anıt yılın her günü ziyarete açıktır. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa`nın, 26 Ağustos 1922’de Kocatepe`de Büyük Taarruz emrini vermesiyle birlikte, 26-27-28 ve 29 Ağustos 1922 tarihlerinde 275 subay ve 2.150 Mehmetçik olmak üzere toplam 2.425 kahramanımız şehit düşmüştür. Büyük Taarruz Şehitliği bu şehitler anısına yapılan, sembolik bir şehitliktir. 500 adet şehidin mezar taşları vardır. Şehitliğin ön kısımda şadırvan ve namazgâh vardır. Şehitlik duvarları beyaz Afyonkarahisar Ayazini taşından yapılmıştır ve girişte 8 metre yükseklikte geleneksel mimari tarzda inşa edilmiş kemerli kapı bulunmaktadır. Buradan şehit mezarlarının bulunduğu bölüme geçilmekte ve arka kısmında kaidesi ile beraber 18 metre yükseklikteki Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı yer almaktadır. Anıt’ın kaidesinde mermer bloklar üzerinde Büyük Taarruz’a katılan bütün komutanların ve birliklerin adları bulunmaktadır. Kaidenin diğer yüzlerinde Başkomutan Mustafa Kemal Paşa`nın emir ve direktifleri yazılıdır. Anıt’ın iki yanında 45’er metrekarelik iki rölyef bulunmaktadır.
Eskiden beri medeniyetler; Anadolu’ yu işgal etmenin yolunun Afyon’ un işgali ile mümkün olacağını düşünmüşlerdir. İşgal yıllarında Anadolu’ ya hakim olmak isteyen Yunanlılar da dolayısıyla burayı üs olarak seçmiştir. Kurtuluş mücadelemizin dönüm noktalarından biri olan Büyük Taarruz savaşı Afyon’ da başlamıştır. Ordumuzu bu önemli savaşa büyük bir gizlilikle hazırlayan Mustafa Kemal olası bir yenilgi durumunda biz Türklerin Anadolu’ daki hakimiyetinin tehlikeye düşeceğini çok iyi bilmekteydi.
O yıllara dönmek gerekirse bu atmosferde hissedilen duyguların karşılığını Büyük Zafer’in ikinci yıl dönümünde Dumlupınar’ın Çal tepesinde yapılan törende Atatürk’ün şu sözlerinde görürüz:
“Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk Devleti’nin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada kuvvetlendirildi, ebedî hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçan şehit ruhları devlet ve cumhuriyetimizin ebedî muhafızlarıdır.”
NASIL GİDİLİR;
Afyonkarahisar’a 17 km.uzaklıkta, Afyonkarahisar – İzmir karayolunun Antalya ayrımındaki kavşağın güney tarafında tepe üzerinde bulunan şehitlik sizleri beklemektedir.

© 2022 Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü