Eber Gölü

EBER SARISININ DÜNYADA YETİŞTİĞİ TEK YER …

Türkiye’nin en ilgi çekici ve büyük göllerindendir. Eber Sarısı adlı endemik bitki türü dünyada sadece Eber Gölü’nde yetişmektedir. Bolvadin çevresindeki en önemli sulak alanlarından birisidir. Sultan Dağları’nın kuzeybatı yamaçlarıyla, Emirdağları’nın güney uzantıları arasında, Akarçay-Eber kapalı havzası içinde yer alan tektonik bir göldür. İlimiz Çay ve Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde 150 km² yüzölçümüne sahiptir.

Türkiye’de göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan Eber Gölü, sazlık alanlarıyla birçok kuş türüne üreme ve yaşam alanı olarak ev sahipliği yapıyor. Gölde ekonomik değeri en yüksek olan kamış üretimi yapılmakta ve sazan, turna ve aynalı sazan balığı bulunmaktadır. Gölün av turizmine olanak vermesinden dolayı il dışından birçok kişinin göl kıyısına av evleri yaptığı da görülmektedir. Eber Gölünde dikkat çeken bir özellik de yerli halkın “kopak” adını verdiği, su üzerinde kamış köklerinin oluşturduğu yüzer adacıkların bulunmasıdır. Hatta bu adacıklar üzerine balıkçıların ve avcıların barınaklar kurdukları da görülmüştür.

Sazlardan ve kamışlardan oluşan doğa harikası göl, evlenecek çiftlerin fotoğraf çekim yerleri arasında baş sıralarda yerini alıyor.

NASIL GİDİLİR?

Eber Gölü Afyonkarahisar ili Boldavin ilçesine yaklaşık 13 km uzaklıktadır.