Alimoğlu Müzik Merkezi

Afyonkarahisarlı İşadamı İbrahim Alimoğlu’nun uzun yıllar boyunca oluşturduğu şahsi koleksiyonunda yer alan müzik aletlerini Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne bağışlamasıyla kurulan yapı, Alman koleksiyoncu Dr. Wolgfang Ott’un 250 kadar müzik aleti bağışlamasıyla daha da zenginleşmiştir.
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı binasında bulunan Müzik Merkezi, Türkiye’nin en büyüğü, aynı zamanda dünyadaki en büyük on müzik merkezinden biri. İçi dünyanın değişik yerlerinden getirilmiş müzik aletleri ile dolu. Kimi Kenya’daki bir dağ köyünden getirilmiş, kimi kutup bölgesindeki yerel halktan alınmış. Beş kıtadan 450 çalgı aleti ve müzik objesi sergileniyor. Burada sergilenen çalgıların tamamı kullanılabilir durumda. Hiçbiri taklit değil, her biri orijinal. Ayrıca Alimoğlu Müzik Merkezi, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin konservatuarının içinde yer alıyor. Ziyaretçiler gezme sırasında sanat ve müzik dolu bir ortamda kendilerini bulabiliyorlar. Ayrıca ziyaretçilere sürekli konser verebilme imkânı oluyor. Müziğin dünyadaki tarihini görmek isteyen herkes bu Alimoğlu Müzik Merkezi’ne akın ediyor.
Yüz yılı aşkın geçmişe sahip, farklı müzik türlerinden çok sayıda enstrümanın yanında; radyo, gramofon, pikap, gibi antika değeri olan eserler ve geleneksel kültürümüze büyük katkısı olmuş sanatçılarımızın kişisel eşyaları da burada sergilenmektedir.

NASIL GİDİLİR ?
Afyonkarahisar’a karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşımı olması nedeni ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Alimoğlu Müzik Merkezi; Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) bünyesinde olup Koleksiyon Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarının giriş katında ve 1.katında sergilenmektedir. AKÜ şehir merkezine 8 km mesafede bulunmaktadır.
Gerek özel aracınız ile gerekse belediye ve hat minibüsleri ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.
AKÜ Devlet Konservatuarı