Akdağ Tabiat Parkı

Akdağ Tabiat parkı yemyeşil ormanları, su kaynakları, uçsuz bucaksız çayırları, zengin bitki örtüsüyle eş değerde yaban hayatıyla, (yılkı atları, geyik, domuz, tilki, kurt v.s.) monoton ve betonlaşan hayatınıza bir anda huzur ve canlılık kazandırır. 20 km uzunluğundaki Tokalı Kanyon görülmeye değerdir.

Akdağ Tabiat Parkı’nı ziyaret ettikten sonra Hüdai Kaplıcalarında ünü dünyaya yayılmış çamur banyosu yapabilirsiniz. Tazelenip, yöresel yemeğinizi yedikten sonra Sandıklı İlçe merkezini ziyaret edebilirsiniz. Merkezde Osmanlılar zamanından kalmış konakları görüp, ‘Yaren Gecesi’ne katılabilirsiniz.

İlimiz Sandıklı ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve bir kısmı Hocalar ve Kızılören ilçelerine taşan Akdağ eteklerindeki Kocayayla; ortalama 1.600 metre, Akdağ’ın zirvesi ise 2.500 metre yüksekliğindedir. Kocayayla ve Akdağ civarı Sandıklı ilçemize 35 km mesafede Ankara-Antalya yolunun sağında kalan Hocalar ilçesi yoluyla Sorkun kasabasına kadar asfalt yol ile ulaşımı kolay ender yerlerden biridir. Sorkun’dan itibaren ise stabilize orman yoluyla meşe ormanlarıyla başlayan ve yükseldikçe çam ağaçlarının yoğunlaştığı virajlı yollardan 1.600 m. yükseklikteki vadiye ulaşılmaktadır.

Doğal patika yolları, atlı gezi yolları, bisiklet parkurları, yaban hayatı izleme noktaları, alabalık üretim çiftlikleri, gölcükler, günübirlikçiler ve kampçılar için sosyal tesisler bütün bu güzellikleri daha da çekici ve eşsiz kılacaktır.

Tabiat sevenlere, tabiatla başbaşa kalmak isteyen her yaş grubu insana hizmet edecek etkinliklerin yapılabileceği Kocayayla civarında görülmeye değer pek çok mağara vardır. Tahminen 20 km uzunluğunda olan kanyon ve kanyondan Çivril gölüne dökülen Akçay görülmeye değerdir. Kanyon boyunca insanoğlunun ayak basmadığı mağaralar, trekkingcilerin ilgisini çekecek güzergahlar bulunmaktadır.

Akdağ, Romalılar döneminde yerleşim birimi olarak kullanılmıştır. Karakaya’da temel kalıntıları, lahit şeklindeki mezarlar, Saraç’ta sur kalıntısı, küfüde kuyu, seren, zincir ve kova resmi olan taş anıt Roma döneminden izler taşımaktadır.

Akdağ; Kanyonu, mağarası, yaylası, tarihî yapısı, yılkı atları, yaban hayatı, bitki örtüsü ile Karadeniz yaylalarını aratmayacak bir güzelliktedir.

Macera tutkunları 12-13 km uzunluğundaki, genişliği 10-15 m.den, 1-1,5 m.ye kadar daralan kanyonu geçerken zaman zaman yüzmek, zaman zaman tırmanmak zorunda kalabilirler. Ortalama 7-8 saatte geçilebilen kanyon geniş bir vadi ile son bulmaktadır.

Bu eşsiz yer, Orman Bakanlığı, Millî Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğünce, “Yaban Hayatını Koruma Alanı “ ilan edilmiştir.