Afyonkarahisar İsmail Kumartaşlı Yumurta ve Sanatları Merkezi

Türkiye’nin ilk Yumurta Sanatları Merkezi’nde, hem farklı türlerden hayvanların yumurtaları hem de sanat eseri haline getirilmiş yumurtalar sergilenmektedir.Türkiye’nin önemli yumurta üretim merkezi olan İlimize Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezinde sergilenen “Afyonkarahisar İsmail Kumartaşlı Yumurta ve Sanatları Merkezi”, dünyanın 6’ncı, Ülkemize ise ilk yumurta sergi merkezidir.
Bir müze konseptinde düzenlenen Afyonkarahisar İsmail Kumartaşlı Yumurta ve Sanatları Merkezi; sektörel tanıtım merkezi yönü ile de ortaya çıkmaktadır. Yumurta ve yumurta sanatları konseptiyle kurulan merkezde; Türkiye’nin 22 şehrindeki 37 üreticiden 240 farklı ırktan yumurtaları ve 9 şehirden 10 yumurta eserleri ustasının da yumurta sanatlarıyla ilgili eserleri sergilenmektedir. Yaklaşık 100 civarında sanat eserine dönüşmüş yumurta ve köpek balığından caretta carettaya, yılanlardan çekirgeye kadar vahşi yaşamdan birçok hayvanın yumurtasının da bulunduğu merkezde gerçek yumurta numuneleri ve Türk Tavukçuluk ve Yumurtacılık Sektörüne ait belge ve dokümanları ziyaretçiler bir arada görebilmektedir.
Bu arada sergilenen tüm yumurtalar ölü embriyolardan alınmış, canlılığın devamını olumsuz etkilememesi yönünden özellikle dikkat edilmiştir.
Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kumartaşlı Yumurtacılık sponsorluğunda gerçekleştirilen merkez ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor.